Program platformy Onkologie 2030 pro volby 2019

Organizace onkologické péče

  • Jednou z prioritních otázek organizace onkologické péče je míra její další centralizace. Budeme prosazovat racionální kritéria pro Komplexní onkologická centra (KOC), která spíše než technické vybavení zohlední organizaci péče o nemocné včetně interdisciplinární spolupráce.
  • V rámci onkologických sítí budeme rozvíjet spolupráci s regionálními centry v oblasti společných multidisciplinárních týmů,  monitorování výsledků léčby a zadávání dat do klinických registrů. Budeme usilovat o uvolnění preskripce pro vybrané cílené léky u nejčastějších nádorových onemocnění (zejména ty s již existujícími biosimilárními ekvivalenty). Předpokladem podání takového léku mimo KOC je jeho indikace v rámci KOC cestou indikační komise a integrace regionálního pracoviště v rámci regíonální onkologické sítě KOC.
  • Národní onkologický registr a registry centrové léčby jsou důležitými nástroji řízení a plánování onkologické péče. Jejich činnost musí být zachována, se sběrem dat v co největší míře automatizovaným. Tyto registry musí být spolehlivě a dostatečně financovány (včetně spravedlivých odměn pro zadavatele dat).

Vzdělávání v onkologii

  • Nadále budeme prosazovat vytvoření společného kmene pro vzdělávání v oborech klinická a radiační onkologie.
  • Budeme usilovat o emancipaci oboru klinická onkologie v rámci interních oborů
  • Klíčovým časopisem pro odborná sdělení v české onkologii je Klinická onkologie, jejíž striktně odborný charakter musí být zachován.
  • Stále je u nás organizováno přílišné množství konferencí a vzdělávacích akcí. Jejich úroveň je různá a zejména pro lékaře v přípravě k atestaci je obtížné se orientovat v jejich úrovni. Budeme proto prosazovat zavedení bezplatných kreditů pro vzdělávací akce a také pro publikační činnost – počet získaných kreditů by se zohlednil při atestaci. Vypracujeme doporučení pro organizaci vzdělávacích akcí pro specializační vzdělávání podle konkrétních již shromážděných podnětů mladých lékařů. 

Spolupráce se Společností radiační onkologie, biologie a fyziky (SROBF).

  • Budeme prosazovat ještě užší kooperaci mezi ČOS a SROBF včetně společných jednání výborů 2krát ročně.
  • Problémy spojené s činností Protonového centra (PTC) zaměstnávají a rozdělují ČOS a narušují její komunikaci se SROBF do té míry, že je negativně ovlivněna práce na jiných, důležitějších záležitostech, jako je vzdělávání a organizace onkologické péče. Řešení těchto otázek není v možnostech odborných společností, ale jednotný a konstruktivní postup ČOS a SROBF vytváří základ pro rozhodování ze strany MZ ČR a plátců péče. Vytvoříme společný návrh pro transparentní, férovou spolupráci mezi onkologickými pracovištěmi a PTC.

Spolupráce s dalšími odbornostmi a mezinárodními organizacemi

  • Onkologická léčba má multidisciplinární charakter. Jsme pro spolupráci s ostatními odbornými společnostmi, budeme ale klást důraz na udržení integrity oboru klinická onkologie. Kromě přirozené vazby s radiačními onkology jsme si vědomi speciálního vztahu s oborem paliativní medicína. Významná část lékařů těchto oborů má rovněž specializační způsobilost v oboru klinická onkologie a spojuje nás péče o pacienty i další společné zájmy. Budeme dále kultivovat vztahy zejména s  praktickými lékaři a klíčovými chirurgickými obory.
  • Budeme nadále posilovat roli české onkologie v rámci mezinárodních organizací zaměřených na klinickou onkologii (ESMO) a také  rozvíjet spolupráci s relevantními evropskými organizacemi zaměřenými na akademické klinické studie (EORTC, CECOG).


Podpora onkologického výzkumu

  • Vzdělávání je úzce propojeno s oblastí výzkumu. Budeme proto monitorovat excelentní klinický a translační onkologický výzkum v rámci ČR a poskytovat informace s cílem usnadnit navázaní kontaktu mezi koordinátory studií a zájemci (individuálními či institucionálními) o zapojení do konkrétních výzkumných projektů. Zájemce budeme pravidelně informovat o národních a evropských dotačních programech a grantových výzvách relevantních pro oblast onkologie.